Amplitunery firmowe


Lafayette
Lafayette Radio Electronics

Martel


Monarch


Olson


Pośród stereofonicznych amplitunerów lampowych produkcji amerykańskiej i japońskiej można było wyróżnić specyficzną grupę wyrobów do samodzielnego składania lub gotowych -  którym „brand” dawał sprzedawca a nie producent.
Jednym z najmniejszych amplitunerów był dostarczany pod przez firmę Monarch Electronics International Inc.model SMX-50. Pracował w układzie SE na lampach ECL-82. Dość popularnym ampitunerem stereo tej firmy był model STA-400X na lampach mocy 6GW8 / ECL86 i lampie prostującej 5AR4 / GZ34.
Wyroby brandowe były oferowane jako min. Lafayette. Była to firma zajmująca się dystrybucją i sprzedaż wysyłkową szeroko rozumianej elektroniki użytkowej i podzespołów elektronicznych. Amplitunery lampowe oferowane przez Lafayete były produkcji TRIO lub KENWOOD'a. Miały z oryginalnymi modelami bardzo zbieżną lub nieraz identyczna konstrukcję elektroniczna. Jedyna różnica polegała na innym designie oraz oznaczeniach. Wszystkie LAFAYETT'y zaczynały się od literek „LR”.
Inną firmą oferującą nabycie sprzętów w sprzedaży wysyłkowej był OLSON. Nazwy ich amplitunery zaczynały się od liter RA oraz dodatkowo trzech cyfr.
Zarówno Bogen jak i Monarch w niektórych oferowanych przez obydwie firmy amplitunerach we wzmacniaczach końcowych stosowano lampy 6GW8 / ECL-86 w układzie P&P. Było to rzadkością, bowiem lampy 6BM8 / ECL-82 pracujące w układzie PP wypełniały dolny segment rynku jeśli chodzi o moc. A wzmacniacz P&P na 6GW8 / ECL86 mógł śmiało konkurować z takim samym układem na EL-84 będąc znacznie tańszym w produkcji – jak na lampach 6BM8 / ECL-82.(dwa gniazda novalowe mniej).
Jeszcze inną firma oferująca modele zaczynające się od literek RA była firma REALISTIC.
Firma o nazwie TOSY HAMLIN sprzedawała amplituner będący klonem jednego z modeli PIONEER serii SM-Gxx pod własnym „brandem”
Dość znana marką (głównie na obszarze zachodniego wybrzeża) był MARTEL ELECTRONICS z Los Angeles w Kalifornii  MARTEL przyznawał się jednak szczerze, że wyroby przez nich sprzedawane były „Manufactered by ROLAND ELECTRONICS CO., LTD., TOKYO, JAPAN” (takie dane podawała ta firma na tabliczkach znamionowych swoich amplitunerów). Oznaczenia zawsze zaczynały się od kodu literowego FAX a dalej były trzy cyfry i nieraz literka. MARTEL wyróżniał się bardzo dobra jakością produkcji na tle innych wyrobów z Japonii – montaż na płytkach drukowanych, mała ilość kondensatorów olejowych. Jednocześnie niektóre modele firmy Monarch były także sprzedawane jako Martel.
Wymienione firmy nie wyczerpują tego tematu. Były dużo innych firm, które sprzedawały jeden model sprzętu i zachowało się tylko parę egzemplarzy. Ale informacji na temat tej firmy nie ma żadnych. Pod koniec produkcji lampowego stereo firmy chciały się pozbyć jak najszybciej zapasów podzespołów i montowały amplitunery by tylko „wyrobić” pozostałe części. Stąd też brały się modele o których nie ma śladu kto i gdzie je wyprodukował.

   Strona Główna        Poprzednia strona        Kontakt

Visits