pioneer sm-q300

 
Model SM-Q300 był kolejnym w linii stereofonicznym amplitunerów pracujących w systemie "multicast". Kolejnym i najmocniejszym, bowiem końcówka mocy pracowała na lampach 6BQ5 / EL84 w układzie z automatycznym biasem. Wyjątkowo w takim układzie Pioneer zastosował jako lampę sterująca 6AN8 (a nie jak później w takich konstrukcjach 12AX7 / ECC83). Zarówno 6BQ5 jak i 12AX7 były produkcji NEC'a. Wzmacniacz można było obciążyć kolumnami o oporności 4, 8 lub 16 ohm.
Układ tunera zbudowany był tak samo jak w modelu SM-G204. Jedyną różnicą była lampa podwójna - wskaźnik dostrojenia "magiczne oko" 6G-E12A która zastąpiła dwie lampy 6E5.
Różnicą w torze małej częstotliwości było wejście na mikrofon dynamiczny, z tym że mógł on pracować zamiennie z gramofonami.
Natomiast był jeden element który wyróżniał tem model od innych stereofonicznych amplitunerów lampowych z tamtych lat - poczwórny sprzężony potencjometr głosu. Takie rozwiązania zaczęto stosować w konstrukcjach tranzystorowych dopiero w latach 70-tych, i to w tych najdroższych. W SM-Q300 potencjometr regulował sygnał wejściowy oraz jednocześnie wyjściowy lampy 12AX7 / ECC83 w drugim stopniu przedzwmacniacza regulacji pasma. I była jeszcze jedna ciekawostka w tym urządzeniu. Potrójny potecjometr MODE BLEND. To co zwykle robiono na przełącznikach tym razem konstruktorzy frmy Pioneer`a zrobili na potencjometrze. Na płycie czołowej widać że w skrajnym lewym położeniu stereo pracuje normalnie, w prawym skrajnym stereo jest odwrócony tzn. kanał Lewy  odtwarzany jest na kanale Prawym (i vice versa). Natomiast w środkowym położeniu amplituner pracuje mono.
Jako model droższy i bardziej luksusowy z tyłu urządzenia było wyjście na zdalne sterowanie balansu.
SM-Q300 prezentuje się bardzo stylowo, srebrny front, pastelowa ramka i czarne plastikowe zakończone srebrno-złotymi pierścieniami gałki stanowią bardzo ładną całość.



Strona Główna        Strona Poprzednia        Kontakt

L.A.2008

Odwiedzin